Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

15. Birvan Piri Davut Şenliği 31 Temmuz 2011 tarihinde düzenlendi

Geleneksel olarak her yıl Birvan Başpınar Suyu Tepesi'ndeki Piri Davut Türbesi'nin yakınlarında yapılan şenlikte 300 kurban kesildi. Vatandaşlara kazanlarda pişen kurban etleri ve pilav ikram edildi.

Şenliğe İl Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, Keban Kaymakamı Ahmet Arık, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Keban Kaymakamı Ahmet Arık yaptığı konuşmada, insanların yılda bir defa olsa da bir araya gelerek çocukluk anılarını tazelemeleri gerektiğini söyledi. Bu tür etkinliklerin aile bağlarını güçlendirdiğini ifade eden Arık, "Bugün kardeşlerimle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu tür etkinlikler birlik ve bütünlük paylaşımı için önemli. Bu güzelliği yaşattıkları için teşekkür ediyorum" dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk de yüzyıllardır atalardan gelen geleneğin güzel etkinliklerle kutlandığını belirterek, 431 yıllık etkinliği bugünlere taşıyan Ulupınarlılara teşekkür etti.

Ulupınar Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hayrettin Tuncel ise bu şenliklerde Hacı Bektaş-ı Veli'nin sevgisini, Mevlana'nın hoşgörüsünü ve Yunus Emre'nin inancını yeniden hatırlama olanağı bulduklarını ifade etti. Bu geleneğin kendilerine atalarından miras kaldığını kaydeden Tuncel, "Bu şenliklerde Hacıbektaş'ın inancını, Yunus'un hoş görüsünü burada yaşamaktayız. Piri Davut'un 1580 yılında vefat etmesinden sonra atalarımız bu etkinlikleri düzenlemeye başladılar. Piri Davut şenliklerinde insanlara doğrunun, bilginin, sevginin mesajları verilir. Bizler insanlara barışın, kardeşliğin, timsali olan Piri Davut'u yaşatmak için bu etkinlikleri düzenledik" diye konuştu.

 Piri Davut Şenlikleri