Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Türk Mutfağı Haftası İlimizde Kutlandı

T.C. Cumhurbaşkanlığı ve Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile hazırlanan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabından hareketle hayata geçirilen Türk Mutfağı Haftası, 2022 yılından itibaren ülkemizde ve dış temsilciliklerimiz aracılığıyla tüm dünyada 21 - 27 Mayıs tarihlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır.
Bu kapsamda, 21-27 Mayıs tarihleri arasında, tüm dünyada ve ülkemizde kutlanacak olan Türk Mutfağı Haftası ile bu kadim mutfağın hikayesi, tüm derinliği ile uluslararası ölçekte tanıtılacaktır.

Türk Mutfağı Haftası etkinlikleriyle ilgili Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürü  Ahmet DEMİRDAĞ'ın yaptığı basın açıklamasında, “İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak, Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Fırat Üniversitesi ortaklığıyla üniversite öğrencilerimize yönelik bir etkinlik düzenledik. Amacımız Elazığ Mutfağını tanıtabilmek, zengin mutfağımızın örneklerini gençlerimize tattırmak. Bilindiği gibi Elazığ Mutfağı, Anadolu’nun kültürel özelliklerini, yemeklerini, kendi bağrında barındırabilen önemli mutfaklarından biridir. Çünkü hem coğrafi özellikleri hem iklimi hem de yetişen ürünlerin çeşitliliğine bakıldığı zaman bu çeşitlilik doğal olarak yemeklerimize de yansımış. Çok zengin bir mutfağımız var. Bu zengin mutfağımızın hak ettiği yere gelmesi noktasında da çalışmaların yapılması gerekiyor. Bizler de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak böyle adımlar atıyoruz. Bu hafta da üniversitemiz ile beraber hem Aşçılık Mutfağının açılışını gerçekleştirdik. Bu hafta vesilesiyle gençlerimize  ilimize ait Harput Köftesi ve Peynirli Ekmek  ikram ettik. " diye belirtti.
IMG_20220527_125549.jpg
IMG_20220527_130148.jpg
IMG_20220527_132033.jpg