Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

"Hz. Mevlana ve Harput'un İrfan Geleneği" İsimli Söyleşi Programı 30 Aralık 2017 Cumartesi Günü İlimizde Düzenlenecek

Harput, geçmişten günümüze kadar, önemli bir ilim ve kültür şehri olmuş, her türlü ilmî faaliyet derin bir hoşgörü ortamında yürütülmüş ve bu özellikleriyle aklî ve naklî ilimler alanında pek çok seçkin düşünüre ev sahipliği yapmıştır. Tarihin en önemli kalelerinden biri de şüphesiz Harput’tur, Elazığ’dır. Hz. Mevlana’nın Anadolu’ya gelişlerindeki “İlk Durak, İlk Mekan kurdukları yer Elazığ’dır. Hz. Mevlana’nın çocukluk yıllarındaki ilk hatıralar; Elazığ Karakoçan’ın Okçular Nahiyesidir…”

                Hz. Mevlana’nın ailesi ile birlikte 1200’lü yıllarda, Babası Horasan Erenlerinden “Sultan’ül Ulema” ismiyle anılan Behaeddin Veled ile bugünkü Afganistan’ın Belh Şehrinden Anadolu’ya geldiklerinde, Konya’ya gitmeden önce Elazığ’ın Karakoçan ilçesine bağlı Okçular köyünde 3-5 yıl kalmışlardır. 

                Hz. Mevlana ve Anadolu’daki ilk durağı olan Elazığ’ın manevi dinamiklerini anmak amacıyla; Sayın Valimiz Sayın Çetin Oktay KALDIRIM’ın öncülüğünde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün organizasyonuyla “Hz. Mevlana ve Harput’un İrfan Geleneği” isimli program, 30 Aralık 2017 Cumartesi Günü Saat 14:00’te Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir. Programda Mehmed Cahid KARAKAYA’nın söyleşi programı ve Necip KARAKAYA konseri verilecektir. Programa tüm halkımız davetlidir.                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                         

ELAZIG_AFİS.jpg