Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

HAZAR ŞİİR AKŞAMLARI ŞİİR DOLU FİNAL PROGRAMI İLE SONA ERDİ.

23. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları gerçekleştirilen Final Programı ile tamamlandı..23 yıldır devam eden ve Elazığ’ın en önemli kültürel markalarından biri olan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları bu yıl Ali Şir Nevai anısına ve “Türkçe” temasıyla ile gerçekleştirilmişti. Etkinliklerin finali hava muhalefeti nedeniyle Sivrice yerine Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde yapıldı.

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, akabinde günün bağımsızlık yıl dönümüne denk gelmesi nedeniyle Azerbaycan Milli Marşı da katılımcılar tarafından seslendirildi.

23 üncü Uluslararası Hazar Şiir Akşamlarına Yurtiçinden 14 şair, 12 Panelist, yurtdışından 16 şair, 1 Panelist ve 3 dergi temsilcisi katılmışlardır. Ulusal Haber Ajanslarından İHA 30 kişilik ekibiyle paket yayın yapmıştır. Ulusal kanallardan Kanal Fırat ve Kanal 23, yerel kanallardan Fırat TV ve  Kanal E olmak üzere 50 kişilik canlı yayın ekibi ve basın temsilcisi yer almıştır.Yurtiçi 16 kişilik konser ekibiyle Elazığ Kürsübaşı Programı gerçekleştirildi. Faaliyete toplam 100 kişilik şair, yazar, müzisyen ve sanatçı grubu faaliyetlerde yer almışlardır.

Hazar Şiir Akşamlarına şair olarak yurt dışından; Azerbaycan’dan Oqtay Rzali, Gagavuzya’dan Galina Sircheli,Kosova’dan Canan Özer,Kazakistan’dan Sayat Kamsyhger ve Kadirbek Kunypıyauly,Tataristandan Çolpan Zaripova Çetin ve Rkail Zaydullin, Çuvaşistandan Veronika Turkhan, Irak’tan Ammar Muhammed Noor Taha Sıloğlu, Kırgızistan’dan Kozhogeldi Kuluev,Akbar Ryskulov, Zhediger Saalaev, Altynbek İsmailov,  Karbalas Bakirov, Atantay Akbarov, Zayırbek Acımatov ülkemizden; Yahya Akengin, Seval Koçoğlu, Muhammed Ali Eşmeli, Bestami Yazgan, Aliosman Nebioğlu, Talat Ülker, Mahmut Hasgül, Naime Özeren, M.Ali Kalkan, Hüsamettin Soylu, İlhan Yardımcı, Ahmet Tevfik Ozan, A.Tuncer Sönmez ve İlhami Bulut katılmıştır. Panelist olarak  Prof.Dr.Tarık Özcan, Yahya Akengin,Nihat Büyükbaş, Bedrettin Keleştimur, Nazım Payam, Hadi Önal’ın katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

           

Şiir akşamlarının final programına Vali Yardımcısı Haluk ÇAKMAK, Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin ÖZTÜRK, kamu kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, konuk yazar ve şairler ile vatandaşlar katıldı.

Gece programa yurt içinden ve yurt dışından gelen şairlerin ses verdiği şiirlerle sürdü.

Türkiye'nin sayılı uluslararası kültürel etkinliklerinden biri olan Hazar Şiir Akşamlarına ülkemizin her yanından gelen şairlerle birlikte Irak, Azerbaycan, Tataristan, Kosova, Makedonya, Kazakistan, Kırgızistan, Çavuşistan, Tataristan ve Gagavuzya’dan gelen şairler de yer aldılar.   

Programa katılan yazar ve şairler katılım belgelerini Vali Yardımcısı Haluk ÇAKMAK, Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ ve diğer protokol üyelerinin elinden aldılar.

Program geleneksel toplu resim çekilmesi ile tamamlandı.

                                                                                                                            Tahsin ÖZTÜRK

                                                                                                                     İl Kültür ve Turizm Müdürü