Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

21 MART 2016 PAZARTESİ GÜNÜ NEVRUZ KUTLANIYOR

                                                                                                      

 

Kültürümüzde, yeni yılın ve baharın başlangıcı olarak bilinen geleneksel bayramlarımızdan olan “NEVRUZ” 21 Mart 2016 Pazartesi günü İlimizde kutlanacaktır.

            Konuya ilişkin olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyledir:

            Baharın ve Yeni Yılın başlangıcı olarak kabul edilen Nevruz Kutlamaları 21 Mart 2016 Pazartesi günü saat 09.30’da Protokolün, halkımızın ve öğrencilerin katılımı ile oluşacak Nevruz Kortejinin Eski Elazığ Belediye Binası önünden Ahmet Aytar Meydanına hareketi ile başlayacak. Ahmet Aytar Meydanında Açılış konuşmalarının ardından Elazığ Belediyesi Mehter Takımı konser verecek,  sonrasında  Halk Eğitim Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi gösterilerini sunacak, daha sonra Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün ödül töreni yapılacaktır. Son olarak Demir dövme ve Nevruz ateşinin yakılması gibi geleneksel uygulamalar gerçekleştirilecektir. Etkinlik kapsamında;

18 Mart 2016 Cuma günü saat 10.00’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce Kros müsabakaları Zafran Mesire yerinde yapılarak dereceye giren öğrencilere 21 Mart 2016 Pazartesi günü Ahmet Aytar Meydanında ödülleri verilecektir.

18 Mart 2016 Cuma günü saat 14.00’da Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde Nevruz konulu sinevizyon gösterimi gerçekleştirilecektir.

21 Mart 2016 Pazartesi günü saat 09.00 ‘da Ahmet Aytar Meydanında El Sanatları Merkez Müdürlüğü tarafından el sanatları çadırı kurulup yöresel el sanatları sergilenecektir.

24 Mart 2016 Perşembe  günü saat 09.30’da Orman Bölge Müdürlüğünün öncülüğünde Harput’taki Nevruz Ormanının (Feth Ahmet Baba Türbesinin Yanında) bakımı ve fidan dikimi yapılacaktır.

8.Kolordu Komutanlığı tarafından belirlenecek tarihlerde İlimizdeki bazı Lise ve Meslek Lisesi öğrencilerine, Öğretmenleri nezaretinde 54.Bakım Merkez Komutanlığı’na gezi gerçekleştirilecektir.

Nevruz etkinliklerine bütün halkımız davetlidir. Milletimizin geleneksel Nevruz Bayramını tebrik eder saygılarımızı sunarız.

 

 

İl Kültür ve Turizm Müdürü