Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

ELAZIĞ EMİTT 2016 FUARI'NDA TANITILACAK

ELAZIĞ EMİTT-2016 FUARI’NDA TANITILACAK

Turizm profesyonelleri, sektör çalışanları ve tatilcilerin artan ilgisiyle her geçen yıl büyüyen EMİTT Fuarı ( Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı ) 28-31 Ocak 2016 tarihleri arasında İstanbul  TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecektir.  Fuarda toplam 12 salonda, 70 ülke ve  yüzlerce Turizm Merkezinden 4.500’nün üzerinde katılımcının yer alması beklenmektedir. Bu yıl 20. gerçekleştirilecek olan İstanbul EMİTT Fuarı’na Elazığ, 5. Salon’da 511 no’lu 90 m²’lik standta yer alacaktır.

                Fuara, Elazığ Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğünün koordinatörlüğünde, Valiliğimiz, Fırat Kalkınma Ajansı, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, ilimiz de faaliyet gösteren turizm kuruluşları, oteller ve seyahat acentaları ile birlikte katılım sağlanacaktır.

 

    Fuar’da 90 m²’lik standımız,  Elazığ’ın doğal güzelliklerinin ve tarihi mekanlarının bulunduğu  posterlerle süslenecektir. Standımızda, Fuar süresince Müdürlüğümüzce hazırlanan Elazığ tanıtım slaytları, broşür, harita, posterler dağıtılacak, yöresel yiyecek ve içeceklerimiz (Ağın Leblebisi, Orcik, Pestil, Badem İçi, Badem Şekeri  ve Çedene Kahvesi) standımızı ziyaret edenlere ikram edilecektir.

 

                Tarihin önemli şehirlerinden birisi olan Harput ve onun bir devamı olan ELAZIĞ üzerinde binlerce yıllık eserleri barındırmaktadır. Şehrimizde,  ilk inşa tarihi M.Ö 8. yüzyıla uzanan ve üzerinde yapılan  bilimsel kazılarla zengin yaşam öğeleri ortaya çıkarılan, efsanelere konu olan Harput Kalesi( Süt Kalesi ), Pizza Kulesi gibi eğri minaresi ile de ünlü bin yıllık Ulu Camii,  çürümemiş bedeni ile  Arap Baba ve çinileri ile ünlü Arapbaba Mescidi,  Anadolu’nun en eski kiliselerinden birisi olan Meryem Ana Kilisesi; zarif minaresi ile  Saray Hatun Camii ve Osmanlı dönemi Hamamları, yaz aylarında buz tutan Buzluk Mağarası, Şefik Gül Kültür Evi gibi birçok tarihi, kültürel unsurlarının yanısıra, dünya güzeli Hazar Gölü ve içindeki Batık Kenti ve hemen yanıbaşında bulunan, . yüksekliğindeki Hazar Baba Dağı ve Kayak Merkezi, Keban Barajı ve Çır Çır Şelalesi,  şifalı sıcak suları ile Golan Kaplıcaları gibi doğal güzelliklerin bir arada olduğu Elazığ bu fuar’da “Huzur Adası Elazığ” sloganıyla  tanıtılacaktır.

 

                Fuar boyunca turizm işletmelerimiz ile tur operatörleri bir araya getirilecektir. İlimizin turizm alanındaki yerini pekiştirecek imkanlar ve fırsatlar sunacak olan fuarın resmi açılışı 28 Ocak 2015 tarihinde saat 11.00’de gerçekleştirilecektir.

               

                                                                                                               Tahsin ÖZTÜRK

                                                                                                   İl Kültür ve Turizm Müdürü