Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

51. KÜTÜPHANE HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER İLE KUTLANMAYA DEVAM EDİLİYOR.

Her yıl Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan ve bir hafta boyunca değişik etkinliklerle Yurt çapında sürdürülen ana teması ‘Kültürlerarası Diyalog ve Kütüphaneler olarak belirlenen  “Kütüphane Haftası”nın 51.’si İlimizde 30 Mart 2015 Pazartesi günü saat 10:00’da Öğretmenevi önündeki Atatürk Anıtına Kurum Çelenginin sunulmasıyla başlandı. Daha sonra Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi Küçük Konferans Salonunda saat 10:30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile kutlama programı başlandı. İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet PİRİNÇCİ tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin ÖZTÜRK’de hafta ile ilgili konuşmalarını yaptı.

Konuşmaların ardından Lütfullah Bilgin İlkokulundan 6 öğrenci kendi yazdıkları kitap ve kütüphane konulu şiirlerini okudular. Yine aynı okuldan 8 öğrenci tarafından Mevlananın tüm dünya insanlarını ve kültürünü hoşgörü ile içine alan felsefesiyle ilişkili olan ve haftanın  ana teması olan Kültürlerarası diyalog ve Kütüphaneler sebebiyle mevlevi gösterisi gerçekleştirildi.

2014 yılında ilimizde kütüphaneden en fazla yararlanan ve en çok kitap okuyan okuyucular ile etkinliğe katılan Lütfullah Bilgin İlkokulu öğrencilerine 2 kitap, 1 kalem seti, 1 USB bellekten oluşan ödüller ile teşekkür belgesi verildi. Kütüphaneye yeni gelen kitaplardan oluşan kitap serginin açılışı yapılarak sergi gezildi.

 Yine aynı gün saat 11:40’da Sayın Valimiz Murat ZORLUOĞLU ve Belediye Başkanımız Mücahit YANILMAZ ile protokol üyeleri tarafından Bosna Hersek Bulvarı 35 numaralı adreste olan 2014 yılında iç ve dış mekanında mimari tadilatı yapılan ayrıca mefruşatı tamamen yenilenen kütüphanemize toplamda 1.330.000,00 TL harcanmıştır. Dokuz ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak okuyucularımız için daha rahat ve ferah bir mekan haline gelen Elazığ İl Halk Kütüphanesinin açılışı yapıldı.

 Açılış sonrasında gün boyunca Atatürk İlkokulu, Dumlupınar Ortaokulu, Amerikan Kültür Derneği Anaokulu, 17 Kasım İlkokulu, Endüstri Meslek Lisesi, Gazi Anaokulu, Gazi Ortaokulu, Eksen Yıldızları Anaokulu öğrencileri Kütüphanemizi ziyaret ettiler.