Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

TURİZM HAFTASI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA 17 MAYIS 2015 PAZAR GÜNÜ SİVRİCE İLÇESİ HAZARBABA DAĞINDA “DAĞ- DOĞA YÜRÜYÜŞÜ” GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Hazarbaba dağı bulunduğu konum itibariyle Hazar Gölü, Keban Baraj Gölünü görebilmesi, seyir tepesi konumunda olması, doğal bitki örtüsü, yaban hayatı, tepelerinde uzun süren kar tutma özelliği ile hem kazak merkezi, hem de Dağ-Doğa yürüyüşleri için ideal bir alandır.

Hazarbaba Kayak merkezi önünde buluşan öğrenciler, vatandaşlar yürüyerek Hazar Baba Dağı zirvesine çıktılar. Dağ-Doğa yürüyüşü İlimizin tüm dünyada tanıtımını gerçekleştirdiğimiz önemli bir etkinliktir.

Valiliğimiz öncülüğünde, Fırat Üniversitemiz, İlçe Kaymakamlığımız, İl ve İlçe Belediye Başkanlığımız, ilgili daire müdürlüklerimiz ile işbirliği halinde gerçekleştireceğimiz bu etkinliğin temel amacı ilimiz için çok önemli bir turistik değeri olan Hazar Gölümüzün, Sivrice İlçemizin ve efsanelere konu olan Hazar baba dağını tanımak, tanıtmak ve görmektir. Bu tür etkinliklerin iç turizmi hareketlendireceği de düşünülmektedir.

Yürüyüşe 1.500 dolayında vatandaş ve öğrenci katıldı. Seyahat Acentaları (Har-Tur, Kadir Alçiçek Tur), Turizm İşletme Belgeli Otellerimiz ( Akgün Otel, İlbey Otel, Dervişoğulları Restoran) ve çok sayıda kamu kurumu değişik şekilde destek verdiler.

İlimiz Protokol Mensuplarının ve halkın katılımı ile Sivrice İlçesi Yöneticileri, Fırat Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve Öğrencileri, Gençlik Spor İl Müdürlüğü Dağcılık Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşlar ve Öğrencilerin katılımı ile Dağ-Doğa yürüyüşü gerçekleştirilmiştir.

           Bu yıl ki Hazarbaba yürüyüşü de güzel görüntülerle anılardaki yerini aldı.

 

 

                                                                                                                          İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü