Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

HIDRELLEZ KÜLTÜR- BAHAR BAYRAMI 100.YIL ZAFRAN MESİRE YERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bilindiği üzere, mevsimlik bayramlarımızdan olan ve halkımız arasında kış mevsiminin sona erip yaz mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen ‘Hıdrellez’ her yıl 6 Mayıs günü yurt genelinde kutlanmaktadır. İlimizde de Hıdrellez  06 Mayıs 2015 Çarşamba günü Zafran Mesire yerinde  saat 12:00’da coşkulu bir şekilde kutlanılmıştır.

Kutlamalar Hıdrellez geleneğinin ilimizde yeniden canlandırılmasına, tanıtılmasına ve halkımız arasındaki birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının daha da kuvvetlenmesine vesile olacak bir anlayış içinde  kutlandı.

Programa Elazığ Vali Yardımcısı Üzeyir YILMAZ, Belediye Başkan Yardımcısı Resul ŞAHİN, daire müdürleri, öğrenciler ve halkımızın katılımı ile  gerçekleştirildi.

Zafran Mesire Yerinde 06 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 12:00’da İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin ÖZTÜRK’ün günün anlam ve önemini belirten açılış konuşması ile program başladı. Tahsin ÖZTÜRK konuşmasında; “Mevsimlik Bayramlarımız içerisinde önemli bir yeri olan ve halkımız arasında kışın sona erip, bahar mevsiminin başladığı gün olarak bilinen ve her yıl 6 Mayıs’ta kutlanan Hıdrellez, Kültür ve Turizm Bakanlığınca yurt sathında “Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı” adı altında ve bir şenlik havası içerisinde kutlanmaktadır.

           

Hıdrellez inancına göre, Ab-ı Hayat Suyunu içerek ölümsüzlüğe kavuşmuş Hızır ve İlyas isimli iki kardeş darda kalan iyi insanların yardımına koşmak üzere bir birlerinden ayrılmışlardır. Hızır karada, İlyas ise denizde bulunan iyi insanların yardımına koşarlar ve senede bir gün bir gül ağacının dibinde buluşurlar. İşte bu buluşma 6 Mayıs günüdür ve baharın başlangıç günü olarak kabul edilmiştir.” dedi.

Halk Eğitim Müdürlüğü  Halk Oyunları Topluluğu ve halkın katılımı ile halk oyunlarımız sergilendi.Ayrıca Şairlerimizden Tuncer SÖNMEZ ve Hüseyin POYRAZ Hıdrellez konulu şiirlerini seslendirdiler.

Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Sanatçılarının konserinin ardından Elazığlı sanatçı Tekin BULUT tarafından  bir konser verildi.

Elazığ Ticaret Sanayi Odası’nın katkıları ile katılanlara geleneğe uygun olarak ekmek arası haşlanmış yumurta, soğan, ayran ve Elazığ Belediye Başkanlığı tarafından konuklara ayranlı çorba ikramı yapıldı.

Hıdrellez şenliklerine katılan gençler arasında Kaşıkla Yumurta Taşıma, Halat Çekme ve Çuvalla koşma yarışları gerçekleştirildi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan hediyeler ödül olarak gençlere verildi.

Program güzel bir bahar günü coşkusu ile sona erdi.

 

 
  • IMG_2862
  • IMG_2835
  • IMG_2831
  • IMG_2827
  • IMG_2809