Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

15-22 NİSAN 2015 TARİHLERİ ARASINDA 39 UNCU TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR.

                            15-22 NİSAN 2015 TARİHLERİ ARASINDA  39 UNCU TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl ülke genelinde 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanmakta olan Turizm Haftası ilimizde de 15-22 Nisan 2015 tarihleri arasında
çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır.

Ülkemizin sahip olduğu turizm potansiyeli içerisinde ilimizin de turizm açısından önemli bir yeri bulunmaktadır. Dört bin yıllık bir geçmişe sahip, buram buram tarih kokan, tarihi ve kültürel varlıklarımızın büyük bir bölümünün bulunduğu Harput, hazar gölü içerisindeki batık kenti,  ve efsaneleri ile ünlü, Hazarbaba dağı, şifa dağıtan Golan kaplıcaları Keban barajı ve eski Palu yerleşmesi ilimiz adına önemli bir potansiyel oluşturmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı son beş yıl içerisinde Elazığ'ın Kültür ve Turizmi'ne önemli miktarda ödenek sağlamıştır. Harput'un ve Hazar Gölünün değerlendirilmesi için çalışmalarını sürdüren Elazığ aynı zamanda Fırat Havzası Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi gibi önemli projelerle Elazığ turizminin alt yapı ihtiyaçlarını gidermenin gayreti içerisindedir. Elazığ'ın il dışında tanıtılması çalışmaları, Uluslararası Hazar Şiir Akşamları, musikisi, oyunları, kürsübaşı geleneği, sivil mimarisi, damak tadı yöresel lezzetleri, geleneksel mutfağı ve misafirperver insanı ile Elazığ turizm’de hak ettiği yeri almanın gayreti
içerisindedir. Harput’un tur güzergahına alınması, Hazar gölünün, Avrupalı Seçkin Destinasyonlar içerisinde gösterilmesi ve kürsübaşı geleneğinin de dünya kültür mirası listesine alınması ilimiz turizmi adına sevindirici olmuştur.

 Turizm haftası kapsamında; 15 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 10:00’da Öğretmen evi önünde çelenk sunumuyla başlayıp; materyal dağıtımı ve halk oyunları gösterisiyle devam edecektir. 16 Nisan 2015 Perşembe günü saat 10:00’da“Harput Kale kazılarının tanıtımı ve Harput’ta restore edilen türbeler gezisi”  uzmanlar eşliğinde yapılacaktır. 16 Nisan 2015 Perşembe günü saat 14:00’da Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezin de “Elazığ Fotoğrafları Sergisi” gerçekleştirilecektir. 20 Nisan 2015 Pazartesi günü saat 10:00’da Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde “Elazığ’ın tarihi ve turistik yerleri” adlı slayt gösterisi yapılacaktır. Son olarak 17 Mayıs 2015 Pazar günü saat 08:30’da Hazarbaba kayak merkezinde “Dağ ve Doğa yürüyüşü” düzenlenecektir.

Bütün faaliyetlerimize halkımız davetlidir.