Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

51. KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLAMALARI

51. KÜTÜPHANE HAFTASI KUTLAMALARI

Her yıl Mart ayının son pazartesi günü ile başlayan ve bir hafta boyunca değişik etkinliklerle Yurt çapında sürdürülen “Kütüphane Haftası”nın 51.’si İlimizde de  30 Mart – 05 Nisan 2015 tarihleri arasında kutlanacaktır.

Bu yılki Kütüphane Haftasının ana teması “Kültürlerarası Diyalog ve Kütüphaneler” olarak belirlenmiştir. Haftanın ana temasının yanında, Kütüphane – Kullanıcı, Kütüphane – Okul, Kütüphane  - Öğrenci, Kütüphane – Çevre ilişkilerinin kurulması ve kütüphanelerin tanıtılması gibi konulara da yer verilecektir.

Zengin bir tarihe ve kültürel yapıya sahip olan Elazığ’da 51. Kütüphane Haftası 30 Mart 2015 Pazartesi günü saat 10:00’da Öğretmenevi önündeki Atatürk Anıtına Kurum Çelenginin sunulmasıyla başlayacaktır. Aynı gün Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi Küçük Konferans Salonunda saat 10:30’de saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile kutlama programına devam edilecektir. Daha sonra, haftanın anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılacak, Lütfullah Bilgin İlkokulu öğrencileri tarafından şiirler okunacak ve sema gösterisi gerçekleştirilecektir. 2014 yılında ilimizde kütüphaneden en fazla yararlanan ve en çok kitap okuyan okuyucular ile Lütfullah Bilgin İlkokulu öğrencilerine ödülleri verilecek ve Kütüphaneye yeni gelen kitaplardan oluşan kitap serginin açılışı yapılacaktır. Yine aynı gün saat 11:40’da Valimiz Murat Zorluoğlu tarafından Elazığ İl Halk Kütüphanesinin açılışı yapılacaktır.

           31 Mart 2015 Salı günü saat 10:00’da Vali Muharrem Göktayoğlu Anadolu Meslek Lisesi, saat 13:00’da 75. Yıl Anadolu Lisesi, saat 15:00’da İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerine Elazığ İl Halk Kütüphanesi ve Fırat  Üniversitesi    Kütüphane   ve   Dökümantasyon  Daire  Başkanlığı  uzman Kütüphanecileri  tarafından  Kütüphaneyi ve  Kütüphanecilik mesleğini tanıtma amacıyla  konferanslar verilecektir.

         

01 Nisan 2015 Çarşamba günü  12:30 – 13:00 saatleri arasında İzzetpaşa Meydanında “81 İlde Kitap Okuyoruz” sloganıyla sessiz kitap okuma etkinliği gerçekleştirilecektir.

            02 Nisan 2015 Perşembe günü saat 14:00’da Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi Küçük Konferans Salonunda çocuklara yönelik “Çanakkale Zaferi” konulu CD izletilecektir.

            03 Nisan 2015 Cuma sabah saat 14:00’da Omurilik Felçlileri Derneği Ziyaret edilecektir. Yine aynı gün saat 15:00’da Gazi Huzurevi ziyaret edilecektir.

           

30 Mart – 05 Nisan 2015 tarihleri arasında devam edecek olan hafta süresince Kütüphanemizde yapılan kitap sergisi halkımızın ziyaretine açık tutulacaktır. Ayrıca Kütüphanemize gelen okuyucularımıza kütüphane ile ilgili bilgiler verilecektir.

         Hafta  ile ilgili yapacağımız etkinliklere tüm halkımız davetlidir. 

                                                                                                  

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü